Android Geliştirme Dili – Swift

Oracle ve Google’ın arasında uzun süredir devam eden dava malumunuz. Oracle Google’ı, Anroid core’u içersine izin almadan Java API’nın 11500 satırını kopyalamakla suçluyordu. 2010’dan beri süren dava geçtiğimiz aylarda sonuçlandı ve mahkeme Google’ı suçlu bulmadı. Google 9 milyar dolar olarak öngörülen cezadan da sıyrılmış oldu.

Dava devam ederken, yazılım camiası içerisinde de Google’ın Anroid yazılımları için Oracle’ın babası olduğu Java’yı bırakıp yeni bir dile geçeceği söyleniyordu. Google, resmi bir şekilde bu dili açıklayana kadar da ortalıkta bir sürü programlama dili adı geçti. Go programlama dili ile Swift ciddi ara öndelerdi. Hatta ben de Swift olacağı için baya bir heveslenmiştim. Ta ki 17 Mayıs’ta gerçekleşen I/O 2017 Geliştirmeciler konferansına kadar…

Bu konferansta Google, JetBrains firmasının geliştirdiği Kotlin diline resmi olarak destek vereceklerini açıkladı. edu.tr’li maillerim ile IDE’lerinden yararlandığım JetBrains’in programlama dili geliştirdiğini de öğrenmiş oldum(k) böylece… Bundan sonra yazacaklarım, deneyimlerimden değil, forumlarda okuduklarım üzerine olacak.

Peki nedir bu Kotlin?
Kotlin; JVM, tarayıcılar ve Google’ın resmi açıklamasına göre Android tarafından desteklenen statik olarak yazılan bir programlama dilidir.

Java Dururken Neden Kullanayım?
Neden Java yerine Kotlin programlama dilinin kullanılması gerektiği dört temel başlıkta toplanmış görünüyor.

Sadelik : Geliştirmek istediğiniz uygulamanın hayata geçebilmesi için minimum koda ihtiyaç duyması.

Güvenlik : Null-pointer exception’ın da aralarında bulunduğu bir çok hatadan kurtulma.

Çok Yönlülük : Server-side uygulama, Android uygulama ve tarayıcıda çalışan front-end kod geliştirme imkanı

Birlikte-çalışabilirlik : JVM’in mevcut framworkler’i, kütüphaneleri ve Java ile %100 uyum

Nasıl ve nerde geliştirilir?
https://plugins.jetbrains.com/plugin/6954-kotlin sayfasından Android Studio ya da IntelliJ IDEA için ilgili sürümü indirip kuruyoruz. Android Studio’da File > New > New Project diyerek yeni bir proje açıyoruz. Açılan pencerede en altta yeralan “Include Kotlin Support” seçeneğini işaretliyoruz.

Eğer mevcut bir projemiz içerisinde Kotlin kodları yazmak istiyorsak, File > New menülerinden istenilen dosya tipi seçilir.

Mevcut projeye bir Acitivity eklemek istenirse aynı menüde yer alan Activity seçeneğinden istenilen activity eklenir ve açılan pencerede kaynak dil olarak kotlin seçilir.

Mevcut java kodlarının Kotlin diline çevrilmesi istenirse, istenen java dosyası seçilir ve Code > Convert Java File to Kotlin File menüsünden çevirme işlemi yapılır. Dönüşüm işlemi için yeni bir Kotlin dosyası oluşturulup (File > New > Kotlin File/Class) java kodları bu dosyaya yapıştırılabilir. Bu noktada Android Studio (bendeki 3.0) bir pop-up mesaj ile java kodlarını kotlin diline dönüştürmek isteyip istemediğimizi soracaktır.

Yeni başlayanlar için Kotlin öğrenmek, ilerleyen zamanlar için ciddi bir avantaj olacaktır. Android’in Java desteği hemen kesilmeyecek olsa da işin ucunu bir yerlerden tutmak size 10 puan olarak dönecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir