Sanal Gerçeklik Nedir ?

Son zamanlarda birçok firmanın yöneldiği ve kullanıcılarının bir hayli fazla olduğu gelişen teknolojiyle birlikte adını sıkça duyduğumuz ilgili firmaların rekabet içinde yeni ürün üretme çabasında kolları sıvadığı Sanal Gerçeklik Gözlükleri artık neredeyse her alanda farklı ve bir o kadar da üstün özellikleriyle biz kullanıcıların kullanımın da hem kolaylık hemde büyük bir keyif sunuyor. Öncelikle Sanal Gerçeklik nedir sorusuna cevap verelim ve hemen ardından ilgi odağı haline gelen son dönemin en çok konuşulan teknolojik ürünü olan Sanal Gerçeklik Gözlükleri’ni performans, kalite ve özellikleriyle ön plana çıkanları tanıtalım.

Sanal Gerçeklik

Bilgisayar yardımıyla farklı donanım ve yazılımlarla gerçekte mümkün olmayan ancak teknik donanımlar yardımıyla (kasklı ekran, gözlük vs.) 3 boyutlu ortamlara dahil olma sürecidir. Bu sayede kişi gerçek hayattan sanal ortama geçiş keyfini yaşamaktadır. Bunun yanında bazı ortamlar duyma, hareket gibi başka duyulardan da yararlanır. Sanal Gerçeklik’te temel düşünce gerçek dünyadaki bir durumu bilgisayarda taklit etmek veya modellemektir. Teknoloji devi Microsoft’un Geçtiğimiz günlerde adını duyurduğu, Windows 10 işletim sistemiyle birlikte tanıttığı bu ürünle sanal gerçeklik pazarına adımını atan bir diğer firma oldu. Rakip firmaların ürünlerinin bir üst modeli olduğu ve bir çok marifeti olan üstün özellikli giyilebilir sanal gerçeklik gözlüğü olan HoloLens ürününü sürpriz bir şekilde tanıttı.

Sanal Gerçeklik

Kendi güçlü grafik yongasına ve işlemciye sahip olan HoloLens, hologramlar oluşturarak
sanal yaşam ile gerçek yaşamı birleştiriyor. HoloLens ile birlikte görüşme yaptığınız kişiyi önünüzde hologram olarak görebilirken; kendinizi Minecraft’ın kareli dünyasına dahil edebilirsiniz. Eğitim anlamında da kullanılabilecek olan HoloLens, HoloStudio isimli programı ile hayalinizdeki üç boyutlu nesnenin hologramını oluşturmanızı sağlıyor.Son dönemin en çok konuşulan Sanal Gerçeklik Gözlük seti olan başta Samsung mühendislerince geliştirilen ve ardından Facebook tarafından satın alınan rakip ürünlerden farklı özelliklere sahip ve gelişmiş yeni nesil eğlence deneyimi sunan Oculus Vr olarakta bilinen bu teknoloji adete kullanıcıları oyun içine dahil edecek. Oyun yapımcılarının arka arkaya destek vereceğini açıkladığı bu ürün tercih edilme sebeplerinden sadece biri, Filmlerde gördüğümüz sanal gerçeklik rüyalarını gerçeğe dönüştüren bu ürünle Güneşe bakma imkanı da bulabileceksiniz.

Sanal Gerçeklik

Facebook, Oculus VR’ı sadece VR oyunlar geliştirmek için satın almadı. Facebook bu teknolojinin filmlerin ve hatta sosyal medyanın geleceği olabileceğini düşünüyor. Oculus Rift, halka açık beta sürümü Nisan 2015′te satışa sunulacak. Oculus’un kurucularından Nate Mitchell, Rift’in 200 ile 400 dolar arasında bir fiyat etiketine sahip olacağını söyledi.

Sanal Gerçeklik

Pek çok sektörde söz sahibi olan kendini kanıtlayan rakip firmalara ilham kaynağı olan internet devi Google Sanal Gerçeklik Gözlüklerinde de adeta devrim yaptı. Google‘ın geleceğin teknolojisi olarak kabul edilen gözlük projesi, uzun uzun konuşulmuştu şuan ki döneme bakıldığında firmaların rekabet içerisinde olması ve birbirinden üstün özelliklere sahip Sanal Gerçeklik Gözlüklerinin olması Google’nin geleceğin projesi teknolojik ürünü olacağı iddiası da buğun gelişen gözlüklere ilham olduğu belki de bu sektörün gelişmesinde öncülük yaptığı da düşünülebilir. ince çerçeveli ve şık bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Cihazın resim ve video çekebildiği gösteriliyor. Ayrıca videoda konum paylaşımı, bir konser için bilet alımı gibi birçok faaliyet sesli komutlar ya da göz hareketleriyle yapabiliyor.

Görüntüyü gözlük camına yansıtarak kullanıcıya gösteren Project Glass, Google’a göre 2.4 metre mesafeden 25 inç boyutunda HDekranı takip eder gibi bir deneyim yaşayacaksınız. 16 GB boyutunda dahili hafızaya sahip, 12 GB’ı kullanıcılara ayrılmış durumda. Cihaz üzerinde 5 Megapiksel çözünürlüğünde bir kamera ve bu kamera ayrıca 720p çözünürlüğünde video kaydı yapabiliyor. MyGlass adındaki yönetim uygulaması sayesinde Android 4.0 ve üzeri tüm sürümlerde çalışabiliyor. Ayrıca Bluetooth, WiFi 802.11 b/g ve GPS gibi kablosuz özelliklere sahip Geçtiğimiz yıllarda 1500 Dolar fiyata ön sipariş yoluyla satışa sunuldu.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir