Su Savaşçısı Teknolojisi

Teknoloji haberlerini bir gün takip etmeseniz ne kadar değiştiğini ne kadar geliştiğini ne kadar ilginç hallere girdiğini bu haberimiz ile göreceğiz.
Bugün sizlere belki de insanoğlunun yakın bir gelecek de suyun üstünde gidebileceğini göstermeye yarayacak o tür de bir teknolojin gelişeceğini gösteren bir konu ile karşınızdayım.

Güney Kore ’nin en önde gelen üniversitelerden olan Ulusal Seul Üniversite sinin hocalarından olan Prof. Ho-Young ve Kim Prof Kyu-Jin Cho ’nun beraber geliştirdikleri bu robot suyun üstünde sadece durmuyor veya yürümüyor peki neler mi napıyor, bu robot suyun üstünde koşuyor, zıplıyor ve zıpladıktan sonrada batmadan durabiliyor kısaca yepyeni bir canlı diyebileceğimiz bir tür haline geldiğini bizlere gösteriyor.

Peki bu teknoloji nasıl gelişti ? 

Robotu geliştiren Young ve Kim Prof Kyu-Jin Cho, çalışmaları sırasında laboratuvarda kurulan havuzdaki böceklerden yararlandıklarını , hayvanların hareketlerini yüksek teknolojik kameralarla kaydettiklerini ve büyük bir titizlikle incelediklerini söylediler. Böceklerin, suyun yüzeyinde dururken bacakları ile suyu aşağı itiyor ve dört bacağını birden kapayarak yükseliyor . Robot, su moleküllerini bir arada tutan yüzey gerilimini aşmayan, aşağı doğru iten bir güçle sıçrıyor ve bu sayede suyun üstünde zıplamasını gerçekleştiriyor. Uzmanların örnek aldığı böcekten sadece suyun üstünde durmakta faydalanmadıklarını belirterek, zıplama sırasında doğru hız ve belli bir derinliğe baskı uygularak zıplama faaliyeti gerçekleştirdiklerini belirttiler.
Suyun üzerinde gayet hızlı bir şekilde gittiğini ve seri bir şekilde zıpladığını incelenen böcek ile özelliklerinin birbirine çok yakın olduğu belirtildi. 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir