Toyota Artık Dizel Araç Üretecek

Hava kirliliğine diğer içten yanmalı motorlardan daha fazla sebep olan dizel araçlar, son yıllarda hep gündem konusu. Hatta Avrupa, ABD ve bazı Asya ülkeleri dizel araçların trafikten tamamen kaldırılması için hazırlık çalışmalarına da başlamıştı. Otomobil markaları bu konuda pek hareketlilik göstermezken, Toyota Tokyo Otomobil Fuarı’nda Autoeksprees’e yaptığı açıklamada bundan sonra ürettikleri yeni modellerin hiçbirinde dizel motor olmayacağını düşündüklerini söyledi.

Hibrit otomobilin öncülerinden olan Toyota da konvansiyonel yakıtlı araçlar konusunda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Toyota Genel Müdür Yardımcısı Didier Leroy, Tokyo Otomobil Fuarı’nda Autoeksprees’e yaptığı açıklamada, Toyota’nın bundan sonra yeni modellerinde dizel seçeneği sunmayacağını düşündüğünü söyledi. Bunun kendi fikri olduğunun altını çizen Leroy, “Bu benim kendi düşüncem. Bundan sonra dizel motorlu araç üretmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Yenilenen Yaris örneğini veren Leroy, “Artık Yaris’i dizel motorla alamayacaksınız. Filo müşterileri için bir süre daha devam edebilir ama son kullanıcılar artık dizel motorla alamaz” dedi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir