Yangından Zararsız Kurtulma

Gün geçmiyor ki yeni bir teknolojik gelişim ile karşılaşmayalım. Ve bu yenilikler hayatımıza pozitif yada negatif etkide bulunmasın. İnsan yaşadığı çevrede her şeyle karşılaşabilir. Hayat insana her zaman aynı şekilde davranmayabilir. Teknoloji de insana her zaman zarar ya da fayda vermeyebilir. İşte bu makalemizde hayatın insana bazen gösterebileceği kötü olaylardan olan yangınlardan teknolojik imkanlar ile en az zararla nasıl kurtulunur onu inceleyeceğiz.

Yangından korunma sistemlerinde, en etkili ve en ekonomik söndürücü madde herkesin bildiği gibi sudur. Ancak suyun; ıslatma, iletkenlik ve taşıma gibi dezavantajları sebebi ile kullanılamayacağı yerler vardır. Bunlara örnek verecek olursak: kütüphaneler, arşivler, tarihi eserlerin sergilendiği ve depolandığı müzeler, elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu bilgi işlem merkezleri, telekomünikasyon merkezleri, trafo odaları, jeneratör odaları ve kontrol merkezleri ile yanıcı parlayıcı sıvıların depolandığı yerler ilk akla gelenlerdir.İşte bu gibi yerlerde kullanılabilecek olan yangın söndürme sistemleri tamamen gaz ile çalışmaktadır. Ve bu sayede hiçbir ürün veya mekanda bulunan insan zarar görmemektedir.
Şimdi isterseniz biraz daha işin teknik kısmına göz gezdirelim. Bu sisteme ilk olarak 1985 yılında deneme yöntemi olarak Halon 1301 gazı ile başlanmıştır. Yaklaşık iki yıl kullanıldıktan sonra Halon 1301 gazının Ozon tabakasına verdiği zarar sonucunda Eylül 1987 yılında imzalanan Montreal Protokolü ile ozon tabakasına zarar veren gazların üretimi ve kullanılması yasaklanmıştır. Ve bunun sonucunda alternatif gazlar ile bu sisteme devam edilmiştir. Bu gazlardan bazıları; Argon, Novec, FM 200 ve CO2 olarak sıralanabilir.Argon ve CO2 gazları, atmosferde bulunan inert gazlardandır. Bu sebeple ozon tabakasına zarar vermezler. Novec ve FM 200 gazları kimyasal içerikli gazlar olup, ozon tabakasına olumsuz etkileri yoktur. Ancak FM 200 gazının atmosferik ömrünün 31-42 yıl olması sebebiyle, sera etkisi bulunmaktadır.

Uygulamanın yapılacağı yerde, insan bulunması durumunda kullanılacak gazın insana zarar vermemesi gerekmektedir. Novec, Argon, FM 200 gazları, sistem tasarımının doğru yapılması koşuluyla insan bulunan hacimlerde kullanılabilmektedir. CO2 gazı ise, insan bulunan hacimlerde kullanılamaz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir