Yapay Zeka Artık Sınırları Zorluyor Belki de İnsanlığın Tahtı Tehlikede

Yapay zeka üzerine birçok film yapıldı. Bunlardan bir çoğu insanoğlunu korkuttu bile. Ama şimdi ki haberi okuyunca yine tedirgin olabilirsiniz. Suni zekanın insaniyet içersinde bir tehdit mi yoksa nimet mi bulunduğu sorunsalı uzun vakittir münakaşa hususu.
Kimilerine göre hayatımızı basitleştirecek olan bu yeni teknoloji, kimilerine göreyse insaniyet içersinde sonun başlangıcı.
Bu teknoloji ile ilgili pozitif haberleri esasen derhal her sabah okuyoruz, o yüzden sizlere ikinci tarafın savını destekleyen bir malumat verelim.
Alibaba doğrulusunda tasarlanan sinir şebekesi modeli suni zeka, okuduğunu manaya testinde insanlardan henüz yüksek puan aldı.
Çinli Alibaba küme doğrulusunda tasarlanan bu suni zeka, içinde 100.000’den çok sual tespit edilen okuduğunu manaya testi Stanford Question Answering Dataset’te 82,44 puan aldı. Bu testten insanların aldığı puan ise 82,304’dü.
Her ne kadar arada epey cüzi bir fark olsa da, bu galibiyet çoğu değişik manada açıklanabilir.Bugüne kadar satranç gibi komplike oyunlarda suni zekaların insanları yenmesine epey alışmıştık. Bunun nedeni bahsi geride bıraktığımız oyunlar her ne kadar epey karışık hamleler ve varyasyonlar içerse de, neticede belli kaideler dahilinde oynanıyor olmasıydı. Ancak bu deneme neticesi, suni zekanın bundan sonra günlük dile de cevap verebilecek civara ulaştığını anlamış olduk.Bu vaziyetin tabii bir neticesi şeklinde de suni zekanın yakın vakitte bilhassa müşteri temsilciliği gibi işleri insanların elinden alması kuvvetle tahmin edilen gözüküyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir