Youtubeden Video İzleyen Çocuklarınız Varsa Dikkat

Nihai dönemde sosyal ağların çocuklar içersinde zararı dokunabilecek tesirleri tartışılmaya başlandı.
Bill Gates ve Tim Cook gibi teknoloji dünyasından çoğu ünlü ad bu hususta uyarılarda bulunurken; Facebook’un külüstür başkan muavini sosyal şebekesi topluma zarar vermekle suçlamış ve “yarattığımız şeyden dolayı kendimden utanıyorum” demişti.
Çocuklara kalifiye içerikler sunabilmek içersinde elini ivedi tutan Google, 2015 seneninde tekilce çocuklar içersinde videolar sunmuş olduğu YouTube Kids programını yayınlamıştı.
Daha evvel Kids’te tespit edilen rahatsız edici videolar hasebiyle eleştirilerin amacı olan YouTube, yeniden aynı sebeple özür diledi.
Newsroom, YouTube Kids uygulamasında hâlâ çoğu zararı dokunabilecek muhtevanın yer aldığını fark etti.
Çocuklara sunulan videolardan birisinde, bıçakların sebep sivrileştirileceğini gösteren bir muhteva yer almakta.
Bir diğerinde ise çizgi film karakterleri yanan bir uçakta görülüyor.
YouTube Kids uygulamasındaki videoların onay ve tavsiye sürecinde küratörler adına suni zeka algoritmaları kullanılıyor.
Algoritmaları aldatmayı muvaffak olan kimi videolar, senelerdir YouTube’un eleştirilmesine neden oluyor.
Google çocuklara sunulan içeriklerin değerlendirilmesi içersinde çoğu sürecin uygulandığını fakat uygun olmayan içeriklerin saptanması içersinde yeni sistemlerin kurguladığını ifade etti.
İnsanlardan meydana gelen küratörler ile ilgili da yorumlama yapmış şirket, YouTube’a herkes her lâhza video yükleyebildiği içersinde bütün içeriklerin ayrı ayrı muayene edilmesinin defa zorlu olduğuna ilgi çekti.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir